Головна | Реєстрація | Вхід Середа, 21.08.2019, 13:22

Відмінник - шкільні твори з літератури

Міні-чат
Меню сайту
Українська література
Іван Антонович Кочерга
Іван К. Карпенко-Карий
Іван Петрович Котляревський
Іван С. Нечуй-Левицький
Іван Якович Франко
Володимир Миколайович Сосюра
Григорій Саввич Сковорода
Ліна Василівна Костенко
Леся Українка (Косач)
Марко Вовчок (Вілінська)
Микола Васильович Гоголь
Микола Гурович Куліш
Михайло Михайлов. Коцюбинський
Олександр Петрович Довженко
Олесь Терентійович Гончар
Ольга Юліанівна Кобилянська
Остап Вишня (Губенко)
Панас Мирний (Рудченко)
Пантелеймон Олександр. Куліш
Тарас Григорович Шевченко
Зарубіжна література
Стислі твори для молодших класів
Твір з літератури 4 клас
Твір з літератури 5 клас
Твір з літератури 6 клас
Твір з літератури 7 клас
Твір з літератури 8 клас
Твір з літератури 9 клас
Твір з літератури 10 клас
Твір з літератури 11 клас
Твір з літератури 12 клас
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Оголошення
Сайт www.tvoru.at.ua набирає в команду модераторів і журналістів. За детальною інформацією
ICQ: 462200536. Skype crash-taras.
Або написати в гостьовій книзі
Форма входу

Головна » 2009 » Жовтень » 28 » Пригоди серед «волів», або Як написати твір за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
11:13
Пригоди серед «волів», або Як написати твір за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Зачитувались ви коли-небудь літературою про розбійників? Так, так, про тих, що грабують на великих шляхах вночі, а може, й серед білого дня; про тих, що вбивають, вирізають цілі сім’ї. Я не закликаю вас на шлях розбійництва, тому не шукайте, де можна дістати зброю. Просто ми з вами зараз будемо говорити про один пригодницький роман, правда, не зовсім пригодницький, але пригоди там, запевняю вас, є. Є там страшна несправедливість, від якої головний герой і пішов хибним шляхом, є і чарівне кохання, яке змогло зробити розбійника чесною людиною, і знову несправедливість, яка приводить до того, що герой вирізає сім’ю. Так, я розумію, що тут немає ні піратських кораблів, ні взятих у полон невільниць, ні «мордобою» з ефектними трюками - до цього в часи Панаса Мирного ще не додумались, особливо розповідаючи про життя селян. Звичайно ж, книжок про піратів і в ті часи було достатньо, але ж пірати були в морі, а не в українському селі.

Темою роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» є зображення життя та боротьби українського селянства проти соціального гноблення, зокрема кріпосництва та його залишків, напередодні і під час проведення реформ, що почалися в 1861 р. Головний герой твору - Чіпка Варениченко. Образ Чіпки розкривається в еволюції, яка включає в себе і його родовідну, і його особисту біографію, котра починається від дня народження героя і закінчується його моральною катастрофою - засланням до Сибіру на каторгу. Саме про пошук ідеалів і проблему вибору в романі нам і треба розповісти в нашому творі. Але «шукав» Чіпка свої ідеали не один день. На що ж вам треба звернути увагу?

  • Обікрадене дитинство.
  • Батьки Чіпки; роль баби Оришки у вихованні; стосунки з ровесниками; допитливий розум і замкнутість; перші найми; у підпасичах; роздуми про батька.
  • На своєму хазяйстві.
  • Запопадливість Чіпки біля свого поля, знайомство
  • з Галею; відсутність землі - трагедія родини.
  • Хибний шлях.
  • Чіпка у шинку і дома; його нові товариші; крадіжки; участь у бунті кріпаків.
  • Чіпка багатіє. Примирення з матір’ю; одруження з Галею; новий промисел і нове дворище; вибори в земство; надії Чіпки.
  • Нова кривда і дика помста.

Нагадали давно забуте; реакція Чіпки на перші постанови земства, його роздуми про правду; розбої, звіряча розправа над родиною козака; арешт і дорога на Сибір. Тут перелічені моменти, які змінюють світогляд Чіпки. Адже саме це нам і треба. Повернемося до народження та дитинства Чіпки. Три дні народжувала Мотря Чіпку - і в цьому селяни побачили недобрий знак. Згадайте і про родимку на лівім колінці - знак диявола.Але не лякайтеся, у Чіпки не було ріжок та хвоста - він був цілком нормальною дитиною. Проте селяни дуже вірили у різні прикмети й «охрестили» хлопця «чортеням». Навіть батюшка відмовлявся хрестити цю дитину. Але він просто хотів отримати «хабара». Коли отримав, то швиденько й охрестив. Батьком Чіпки був Іван Вареник, «двожонець», який залишив Чіпчину мати саму на правах «заміжньої вдови». І тягнула господарство Мотря сама: і в полі, і в хаті. Виснажила її праця, зробила злою, навіть до власної дитини. Тільки баба Оришка була лагідною з Чіпкою. Дуже хлопець полюбив бабусині казки: «Казка була йому не вигадкою, а билицею». «Такі казочки бабусині гонили в голові думку за думкою». Любив світ казки Чіпка, любив тварин і рослини, але вважав, що люди винні в тому, що ці створіння втратили мову, і зараз не чутно голосів ніякої тварини: «І прокидалася невеличка злість у його невеличкому серці, росла, виростала і сторонився він людей далі та далі…»

Ось бачите, які у маленького Чіпки «ідеали»: любов до казки, до всього живого і ненависть до людей, бо вони його не приймали до свого кола. Діти дражнили його «виродком». «І росло лихо в його серці - і виростало до гарячої відплати, котра не зна ні впину, ні заборону». Одначе Чіпка був дуже розумним і допитливим, хоч самотнім, замкнутим, все його цікавило. З часом вирішила Мотря віддати Чіпку у найми, бо не було грошей. Багатий козак Бородай вибив його. Так Чіпка «трохи за малим не спалив хазяїна». Поніс з того часу гірке почуття ненависті на долю. Чи буде щось добре у його серці, коли доля для нього обертається злою мачухою? Та ще й баба вмирає…

Потім працює Чіпка підпасичем разом з Грицьком. Наслухався розповідей діда У ласа про тяжке життя кріпаків, дізнався про свого батька: «Аж мороз подрав по спині… кров прилила в голову». Вирішив згодом сам пасти вівці - громада не прийняла його послуг. Нова образа, тепер уже на сільських багатіїв. Чіпка намагається підняти людей на допомогу. Кричав, аж поки солдати не схопили та не відшмагали його. Тут він побачив справжню ціну і давньому товаришеві Грицьку, і теперішнім. Найбільше ж пекла його кривда і наруга над ним самим і над народом. «Ой!., дорогою ціною заплатять вони за неї! За ті сльози, за ту кров, що сьогодні безневинно пролито… будуть вони довіку мучитися, до суду мордуватися!..» Продовжуються грабунки, і Чіпка знайомиться з Максимом, який виявляється батьком Галі. Ця дівчина теж покохала Чіпку, але поставила умову, що вийде за нього заміж тільки тоді, коли він покине грабувати. Хлопець погоджується. Після одруження Чіпка розбагатів, бо взяв за Галею добрий посаг. Працею і добрим ставленням здобуває Чіпка людську повагу до себе: «Давнє забулося, мов його й не було ніколи: він тепер отаманує на громаді…» Чіпку навіть обирають у земські гласні, а потім у члени управи. Змінилася ця людина, відчула себе потрібною.

Але панам не потрібен у своєму середовищі мужик, мужик-бунтар. Було згадано про його минуле - і Чіпку виключають із земства. «Сором, досада, злість - усе разом прилило в його голову, мутило його кров, гамселило у висках… Він почував своїм серцем, що це вертається за ним давнє, простягає до його руки, хоче його схопити, обняти…» «Коли б можна, - увесь би цей світ виполов, а виростив новий… тоді б, може, й правда настала!» Перевернулося все в душі у Чіпки, і знову він взявся за старе. А згодом вирізає його банда цілу сім’ю козаків. Чекає тепер на Чіпку каторга, Сибір.

Категорія: Панас Мирний (Рудченко) | Переглядів: 919 | Додав: CrAsH
Ласкаво просимо
Кращі шкільні твори з української, зарубіжної та російської літератури для 1 и 12 класів а також реферати, дипломи, курсові. Сайт допоможе кожному школяреві та студентові для написання творів, рефератів, дипломів, курсових робіт під час вивчення курсу літератури. А також є основні твори на вільні та морально-етичні теми з літератури.
Реклама
ТУТ МОЖЕ БУТИ ВАША РЕКЛАМА

Замовити рекламу

Пошук
Календар
«  Жовтень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Стрічка новин

Блогун
"Блогун" - автоматичний сервіс з розміщення реклами в блогах, соціальних мережах і суспільствах, що дозволяє купувати рекламу масово, без переговорів з кожним блогером.

Copyright © 2009-2019
Хостинг від uCoz